» Культура » ХV Міжнародний фестиваль болгарської культури «Българи да си останем!»

 
 
 

ХV Міжнародний фестиваль болгарської культури «Българи да си останем!»

Автор: admin от 25-10-2016, 17:58, посмотрело: 990

0

ХV Міжнародний фестиваль болгарської культури

«Българи да си останем!»

 

                      Бессарабські простори – рідний край неозорий,

            Де травиця у пояс, де пісень рідний голос,

            Де лани із степами  перевиті  шляхами,

            Де душа розгулятись  вміє добре на свята!

            Тут духмяну хлібину  ділять кожної днини

            Українець, болгарин, гагауз, молдованин,

            Як брати у хатині в неньці рідній – Вкраїні!

 

200 років тому бессарабська земля прийняла мешканців Болгарії, які втекли від турецького ярма і знайшли на нашій землі другу Вітчизну.

22 жовтня в Районному будинку культури відбувся ювілейний ХV Міжнародний фестиваль болгарської культури «Българи да си останем!». Перший фестиваль національної культури, який був проведений в Рені - це фестиваль болгарської культури. Його організаторами тоді, як і тепер, були Ренійське районне болгарське національно-культурне товариство «Отечество» і Обласний центр національних культур в  Ренійському районі. Цей фестиваль збирає всіх, хто любить болгарську культуру, мову, зберігає звичаї і традиції своїх предків. Кожного року бессарабські болгари з нетерпінням чекають на це свято, яке завжди проходить напередодні 29 жовтня – Дня бессарабських болгар.

Цього року в рамках фестивалю відбулася низка заходів: молебень у Свято-Вознесенському соборі; покладання квітів до пам’ятника воїнам, загиблим під час війни 1877-1878рр. на площі Свободи; відкриття виставки декоративно-ужиткового мистецтва народних майстрів села Криничного, Болградського району, «Обрядові болгарські рушники» в Ренійському районному історико-краєзнавчому музеї; виставка прикладного мистецтва з Болгарії, виставка національних ляльок Україна-Болгарія, які були представлені в фойє Будинку культури; виставочна експозиція Центральної районної бібліотеки «Зрослись душею, сплелись корінням» перед Будинком культури; підведення підсумків та нагородження переможців літературного конкурсу «Рід і родові корені». Перше місце здобув Дмитро Бушняк, друге місце посів Іван Стойловський, третє місце розділили  Іосип Сришков та Марія Костова. Нагородою стали книги, які були придбані в Болгарії, спеціально для учасників конкурсу та завдяки фінансовій підтримці заступника голови Одеської облради Дімчогло Ю.Д.

На XV Міжнародному фестивалі болгарської культури відбулася урочиста історична подія – підписання Договору про партнерські та дружні зв’язки у сфері культури, науки, освіти, спорту та економіки між містами Рені (Україна) та Провадія (Болгарія). Цього року активісти Ренійського районного болгарського національно-культурного товариства «Отечество» виступили з ініціативою встановлення товариських та партнерських відносин між  містами.  Усі гості фестивалю мали змогу побачити як мер нашого міста  Ігор Плєхов і кмет Провадїї Філчо Філєв підписали договір. Офіційна делегація з Провадії прибула за два дні до цієї події, ознайомилася з місцевими пам’ятками, відвідала Болград.

Почесними гостями фестивалю була ще одна делегація з Болгарії, на чолі з головним експертом Регіонального центру читалищ Варненської області Сашею Стоєвою. Приїхали наші друзі й партнери за культурним обміном фольклорний аутентичний колектив Народного читалища «Св.св. Кирил и Методий-1927» з села Тополі, Варненської області. У програмі читалища був виступ самого фольклорного колективу, вони показали обряд «Панаир в с. Инджикьой». Це був справжній театр! Також глядачів порадували жіноча вокальна група читалища, тріо «Македонски напеви», гайдаріст Мінко Костадінов, вихованці Варненської національної школи мистецтв «Добри Христов» солістки Пєтя Панєва, Єфі Стєфанова, музикант Матєй Станєв, який грав на кавалі. Вкотре ми стали свідками неперевершених виступів болгарських артистів, зал аплодував, емоції неймовірні!

Програма фестивалю була дуже насиченою, цікавою. До уваги глядачів були ансамбль народного танцю «Гергьовден» з села Дмитрівка Татарбунарського району, під керівництвом Надії Гайдаржи, велика делегація з єдиного болгарського села Ренійського району, з Нагірного – танцювальний ансамбль «Амадеус» (кер. Л. Чалмова), фольклорний вокальний ансамбль «Нагорняночка» (кер, Г. Бринза), фольклорний ансамбль «Здравец» (кер. В. Дєрмєнжи). Запальні танці і пісні у виконанні зразкового хореографічного ансамблю «Конфетті» (кер. М. Сєдова), народних вокальних ансамблів «Роден край» і «Калина» (кер. Н. Чобан), вокального ансамблю «Бессарабські серця» (кер. В. Саратяну), солістів Марії Катаной, Олени Плукчі,  Володимира Саратяну нікого не залишили байдужими. Вели фестиваль Анастасія Шульга та Олександр Іванов.

Під час фестивалю був зачитаний вітальний адрес від Народного депутата України Антона Кіссе, вітальний адрес з Болгарії, вітали бессарабських болгар ренійщини керівництво Ренійського району та  міський голова Ігор Плєхов.

ХV Міжнародний фестиваль бессарабських болгар, болгарської культури пройшов. Дякуємо всім, хто подарував нам незабутні, чудові  хвилини насолодитися благодійним джерелом народного мистецтва. 
Категория: Культура

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Информация
Комментировать статьи на нашем сайте возможно только в течении 15 дней со дня публикации.