» Культура » 20 травня в Україні день пам’яті жертв політичних репресій

 
 
 

20 травня в Україні день пам’яті жертв політичних репресій

Автор: admin от 21-05-2018, 09:58, посмотрело: 356

0

20 травня в Україні день памяті жертв політичних репресій


     В цей день вже більше 10 років країна шанує пам'ять про невинно загиблих під час репресій, пам'ять про понад півмільйона українців.  Призначення цього Дня - привернути увагу суспільства до трагічних  подій в історії України, викликаних безмірним насильництвом.

    День пам’яті жертв політичних репресій не відразу з’явився в календарі пам’ятних дат незалежної України. У 2000 році Указом президента України Леоніда Кучми був встановлений День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій, який відзначався кожну четверту суботу листопада. Однак пізніше було вирішено, що таке поєднання двох різних за змістом пам’ятних дат є неточним.

    Тому 21 травня 2007 указом президента Віктора Ющенка Дні пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій був розведені не тільки в часі, але й розділені тематично - пам’ять про Голодомор і про масові репресії, які відбувалися в той же час. І третя неділя травня була визначена як День пам’яті жертв репресій. Традиційно в цей день людство покладає квіти до національного меморіалу «Биківнянські могили» під Києвом. Биківня була одним з місць масових розстрілів під час сталінських репресій і це місце стало символом сталінських розстрілів. У цього селища в 30-х роках минулого століття таємно здійснювалися масові поховання осіб, репресованих органами НКВС. Протягом 1937-1941 років вантажівки майже щоночі привозили сюди тіла. Серед них - письменники Михайло Семенко, Майк Йогансен, Вероніка Черняхівська, художники Михайло Бойчук, Микола Касперович, академіки Федір Козубовський, Петро Супруненко, митрополит УАПЦ Василь Липківський і десятки тисяч інших жертв сталінського «Великого терору» 1937-1938 рр.

     В 1994 році відбулося відкриття Биківнянського меморіального комплексу, а з 2001 року створений державний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили».

     В бібліотеках Ренійської ЦБС проходять заходи для відвідувачів,присвячені річницям сталінського терору. Долі ренійців,жителів району, зламані політичними репресіями, не забуті нащадками. Ця тема повсякчас викликає непідробну зацікавленість та жваве обговорення.Читачі  діляться спогадами, розповідають про сімейні історії довоєнних та післявоєнних часів, обговорюють публікації ЗМІ. Велика робота бібліотек по зібранню краєзнавчих матеріалів,  встановлення прізвищ закатованих, кількості похованих жертв, з’ясування неупереджених фактів про події тих страшних часів -  все для увічнення пам’яті про тисячі невинно убієнних співвітчизників.

      В Ренійській районній дитячій бібліотеці небагато матеріалу, але є родинна папка «Вітсут», яка розповість про талановиту родину естонців за походженням, які все життя віддали народові, його боротьбі з ворогом. Вони  не берегли зла в серці, а весь талант митців, музикантів, поетів направили на виховання красоти, розуміння та дружніх відносин між людьми. Вітсути жили в Рені. Всі пам’ятають вчителя музики і малювання школи №5 Вітсута Михайла Карловича та маленьку чарівну красуню, талановиту швачку Елеонору-Лілію, його жінку, мати трьох дітей : Карла, Едгара, Ельвіри.

     В свій час ніхто з нас не знав, що на долю цієї ренійської родини випали і революційний рух в Сполучених Штатах Америки, і кремлівські прийоми, і міністерства, і Комунарка*, і А.Л.Ж.И.Р.**, і арешт дітей, невизнання, і чудовий сімейний архів листів з віршами, малюнками, освіченнями в коханні та проханням чекати.

     Вічна пам'ять безвинно закатованим та всім, кого підм’яла машина репресій, але не залишила байдужим в бажанні віддавати своє тепло і талант людям.

*Розстрі́льний поліго́н «Комуна́рка» — спецоб'єкт НКВС СРСР, нині кладовище у районі 24-ого кілометра Калузького шосе Московської області. Тут під час Сталінських репресій проводилися масові розстріли. За оцінками експертної комісії ФСБ, яка проводилася у 1993 році, на полігоні «Коммунарка» покоїться прах від 10-ти до 14-ти тисяч осіб, з них близько 5 тисяч відомі поіменно. За іншими даними до 30 тисяч, з яких близько 10 тисяч встановлені поіменно.

На території "Коммунарки" поховані останки представників більше 60 національностей, громадян 11 країн. У списку жертв - політичні та громадські діячі ЛитвиЛатвіїЕстонії, лідери Комінтерну, які представляли комуністичні рухи Німеччини,  Румунії,  Франції ТуреччиниБолгаріїФінляндіїУгорщини. А уряд Монголії, яка вважалася головним та найвірнішим союзником СРСР, був знищений тут у повному складі в один день. 

** А.Л.Ж.И.Р. – (Акмолинский лагерь жён изменников родины) табір у м.Акмолинськ (республіка Казахстан), де тримали та розстрілювали жінок,чиї чоловіки на великих постах в країні на той час, але були заарештовані як зрадники. Серед в’язнів сестра маршала М.Тухачевського, жінка та дочка А.Енукідзе, мати балерини М.Плисецької, мати письменника Вас.Аксьонова, жінка політичного діяча Бухаріна, велика співачка Лідія Русланова, Міна Вітсут (жінка заступника Північного управління морського транспорту Наркомату водного транспорту СРСР, мати ренійця М.Вітсута).

 

 

 

Категория: Культура

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Информация
Комментировать статьи на нашем сайте возможно только в течении 15 дней со дня публикации.