» Информация » Відповідальність за порушення вимог законодавства про порядок укладення та виконання колективних договорів

 
 
 

Відповідальність за порушення вимог законодавства про порядок укладення та виконання колективних договорів

Автор: admin от 15-11-2017, 19:02, посмотрело: 559

0

Відповідальність за порушення вимог законодавства про порядок укладення та виконання колективних договорів

НАГАДУЄМО З прийняттям Закону України від 06.12.2016 р.№1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) законодавець  зобов’язав сторони, які уклали колективні договори, у тримісячний строк привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством (п. 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення»).

ЗАПИТАННЯ Чи встановлено відповідальність за відсутність колективних договорів, за невнесення до них змін у зв’язу із змінами законодавства?

ВІДПОВІДЬ Певними законодавчими актами визначена обов’язковість укладення колективного договору. Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України на всіх підприємствах, які використовують найману працю, між власником або уповноваженим ним органом і трудовим колективом або уповноваженим ним органом повинен укладатися колективний договір.

Ст. 11 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), ст. 2 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 р.№3356 (далі - Закон №3356) передбачено, що колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.

Відповідно до норм Конвенцій Міжнародної організації праці, ратифікованих Україною (Конвенція № 98 про застосування принципів права на організацію і ведення колективних переговорів від 8 червня 1949 року, Конвенція № 154 про сприяння колективним переговорам від 3 червня 1981 року), колективні договори укладаються на добровільній основі.

Разом з тим, законодавство не містить норм, які передбачають відповідальність за відсутність колективного договору.

Ст. 20 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 р. № 1045V (далі - Закон № 1045) встановлено, що роботодавці зобов’язані брати участь у колективних переговорах щодо укладення колективних договорів.

Законом № 3356 та Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачено відповідальність винних осіб за:

-        ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни доповнення колективного договору;

-        за порушення і невиконання колективного договору, угоди;

-        за ненадання інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів.

 

На осіб, які представляють роботодавців чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і ухиляються від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору або навмисно порушили строк, визначений ч.3 ст. 10 Закону № 3356 (7 днів), або не забезпечили роботу відповідної комісії у визначені сторонами строки, накладається штраф до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі - нмдг), і вони несуть також дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади (ст. 17 Закону № 3356).

Порядок і строки накладення штрафів, передбачених Законом № 3356, регламентуються КУпАП. Справи з цих питань розглядаються судом за поданням однієї із сторін колективного договору або відповідних комісій (ст. 20 Закону № 3356).

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 3 до 10 нмдг (ст. 41-1 КУпАП).

На осіб, які представляють роботодавця чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і з вини яких порушено чи не виконано зобов’язання щодо колективного договору накладається штраф до 100 нмдг, і вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади (ч. 1 ст. 18 Закону № 3356).

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 50 до 100 нмдг (ст. 41-2 КУпАП).

На вимогу профспілок, іншого уповноваженого трудовим колективом органу роботодавець зобов’язаний вжити заходів, передбачених законодавством, до керівника, з вини якого порушуються чи не виконуються зобов’язання по колективному договору (ч. 2 ст. 18 Закону № 3356).

На вимогу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди (ст. 45 КЗпП).

Особи, які представляють роботодавця чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і винні в ненаданні інформації, необхідної для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, несуть дисциплінарну відповідальність або підлягають штрафу до 5 нмдг (ст. 19 Закону № 3356).

Штраф на винних осіб накладається судом у розмірі від 1 до 5 нмдг (ст. 41-3  КУпАП).


Старший інспектор Головного

Управління Державної служби

України з питань праці в Одеській області                                  І.Б.Сорокін

 

 

Категория: Информация

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Информация
Комментировать статьи на нашем сайте возможно только в течении 15 дней со дня публикации.