Зворотній зв’язок

Автор: admin от 14-09-2017, 17:32, посмотрело: 116

0

Зворотній зв’язок

         В серпні ст. інспектор ГУ Держпраці в Одеській області Сорокіна І.Б. провів 4 інформаційно-роз’яснювальних заходи в м. Болграді, де певний час відсутен державний інспектор праці.

         І коли в ТОВ «Агро Транс», представники якого були присутніми на одному з них, виникли питання щодо відмінностей строкового трудового договору від сезонного адміністрація, звичайно, звернулися телефоном за консультацією до ст. інспектора ГУ Держпраці в Одеській області Сорокіна І.Б.

Запитання наступне. Підприємство займається вирощуванням винограду. Цей вид робіт відноситься до сезонних. Один з працівників захворів, знаходиться на лікарняному впродовж тривалого часу, 89 днів. Чи має він право на допомогу по тимчасовій непрацездатності на загальних обставинах, чи не більш як за 75 календарних днів.

         Дійсно, порядок надання сезонним працівникам допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності має певні особливості.

         Абз.4 ч.2 ст. 22 Закону України від 23.09.1999 р.№1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» говорить, що застрахованим особам, які працюють на сезонних і тимчасових роботах, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, надається не більш як за 75 календарних днів протягом календарного року.  

 

Для відома Тимчасовими робітниками і службовцями вважаються робітники і службовці, прийняті на роботу на строк до двох місяців, а також для заміщення тимчасово відсутніх працівників, за якими зберігається їхнє місце роботи (посада), — до чотирьох місяців. Таке визначення дає цій категорії працівників Указ Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.74 р. №311-ІХ, що продовжує діяти на території України. Тимчасові трудові договори укладаються протягом усього року. До тимчасових працівників, зайнятих на сезонних роботах, застосовується законодавство про тимчасових працівників.

         Що таке сезонні роботи визначено в Указі Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.74 р. №310 «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» (далі - Указ №310).

         Сезонними працівниками (точніше, працівниками, зайнятими на сезонних роботах) вважаються працівники, які працюють на роботах, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

         Також для того, щоб точніше встановити, чи є працівник сезонним, Кабінет Міністрів України  видав постанову від 28.03.1997 р. №278 «Про затвердження Списку сезонних робіт і сезонних галузей» (далі - Постанова №278).

         Трудовий договір, укладений для виконання сезонних робіт, є строковим трудовим договором, який може укладатися на строк не більше шести місяців і не може перевищувати тривалості сезону.

         Якщо тривалість сезонних робіт перевищує шусть місяців, із працівниками укладаються звичайні строкові трудові договори, на які не поширюється дія Указу №310 (п.2,3 ст.23 КЗпП).

         Трудовий договір на сезонні роботи буде вважатися сезонним, якщо такі роботи будуть мати одночасно дві ознаки: - роботи не можуть виконуватись протягом повного року, а тривають протягом певного періоду, залежно від природних та кліматичних умов; - відповідні галузі та види робіт, на які приймають працівника, належать до сезонних і є у Списку сезонних робіт і сезонних та сезонних галузей, затвердженому Постановою №278.

         Роботи в виноградарстві дійсно перелічені у видах робіт які згідно з постановою Кабінету Міністрів України  від 28.03.1997 р. №278 «Про затвердження Списку сезонних робіт і сезонних галузей» віднесені до сезонних.

       Слід зазначити, що в Списку сезонних робіт та галузей не зазначаються конкретні професії, посади сезонних працівників і не деталізовано сезонні роботи. В зв’язку з цим перелік таких професій, посад та конкретних видів сезонних робіт, а також тривалість, дату початку та закінчення таких робіт рекомендуємо підприємствам встановлювати в колективному договорі або іншому локальному документі.

         Але ж наявність однієї цієї ознаки замало, щоб віднести трудовий договір товариства з найманим працівником виноградної бригади до сезонного.

        Адже в Указі Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.74 р. №310 зазначено, що для того, що трудовий договір був визначений сезонним, роботи за ним повинні виконуватися протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

         В наказі підприємства про прийом на роботу працівників виноградної бригади зазначено, що вони приймаються «на період сезону вирощування винограду». Роботи на виноградниках в товаристві тривають з березня по листопад – тобто впродовж дев’яти місяців на рік.

         Таким чином, незважаючи на те, роботи у виноградарстві віднесено до сезонних робіт, в наказі про прийом на роботу міститься термін «на період сезонних робіт», зазначений трудовий договір неможна вважати сезонним; працівник зайнятий на цих роботах, не є сезонним працівником.

         Цей договір є  звичайним строковим трудовим договором, на який не поширюється дія Указу №310, укладеним, на період виконання певної роботи, так як в силу специфіки вирощування винограду неможливо заздалегідь визначити строк, необхідний для виконання робіт, які передбачені угодою сторін.

         Тому допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, зазначеному працівникові повинна надаватися на загальних підставах.

       Сподіваємося, що наші роз’ясненні допоможуть роботодавцеві в розв’язуванні складних питань трудового законодавства.

 

Старший інспектор Головного

Управління Державної служби

України з питань праці в Одеській області                                  І.Б.Сорокін

 

 

Категория: Главное управление Государственной службы Украины

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Информация
Комментировать статьи на нашем сайте возможно только в течении 15 дней со дня публикации.