» Главное управление Государственной службы Украины » Розглянемо, що та як слід зробити для внесення змін до колективних договорів

 
 
 

Розглянемо, що та як слід зробити для внесення змін до колективних договорів

Автор: admin от 18-08-2017, 12:37, посмотрело: 6332

0

Звернення працівників, роботодавців членів профспілок свідчать, що питання внесення змін до колективних договорів у зв’язку із змінами чинного законодавства щодо оплати праці з 1 січня 2017 року ще актуальні.

  Розглянемо, що та як слід зробити для внесення змін до колективних договорів.

  Нагадаємо: з прийняттям Закону України від 06.12.2016 р.№1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) та Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р.№108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) зазнали з початком 2017 року істотних змін.

У зв’язку зі зміною структур мінімальної заробітної плати, окремі положення колективних договорів почали суперечити законодавству.

Закон № 1774 зобов’язав сторони, які уклали колективні договори, узгодити їх із законодавством (п. 5 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення»).

Ще 23 серпня 2016 року підписано Генеральну угоду про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в України, що також потребує переглянути діючі колективні договори.

Вимога закону — узгодити колдоговори із чинними редакціями КЗпП та Закону про оплату праці.

До колдоговору обов’язково вносять зміни, зумовлені змінами законодавства або колективних угод вищого рівня, що поширюються на сторони колективного договору.

Нині тарифні сітки та інші системи оплати праці базуються на прожитковому мінімумі для працездатних осіб, установленому на 1 січня поточного року. Введено нові поняття до Закону про оплату праці: - «мінімальний посадовий оклад», нижня межа якого теж - прожитковий мінімум (ст. 6); - «доплата до мінімальної зарплати» (ст. 3-1).

Мінімальна заробітна плата не застосовується в колективних договорах як розрахункова величина з 01.01.2017 р.

До внесення змін до колективних договорів щодо незастування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Нагадуємо, що роботодавець має дотримуватися  норм і гарантій, установлених законодавством про оплату праці, навіть якщо відповідні зміни ще не внесено до колективного договору. Це стосується нарахування зарплати за виконану місячну (годинну) норму праці в розмірі, не меншому за мінімальну заробітну плату, та доплату до її рівня, якщо працівник виконав норму.

Питання внесення змін і доповнень до колективного договору врегульовані ст.14 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 р.№ 3356-XII (далі - Закон №3 356), а саме:  протягом строку дії колективного договору зміни и доповнення до нього  вносять лише за взаємної згоди сторін та в порядку, визначеному колективним договором.

Ініціювати колективні переговори аби внести зміни до колдоговору може як роботодавець так і профспілка (інший представницький орган трудового колективу). Підстава - необхідність виконати пункт 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774.

Заборонено вносити до колективних договорів умови, які погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством. Такі умови є недійсними (ч. 2 ст. 5 Закону № 3356).

Роботодавець не має права ухвалювати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами, в односторонньому порядку (ч. 4 ст. 97 КЗпП).

У разі ініціативи щодо колектвинх переговорів з боку роботодавця, то  він письмово повідомляє профспілку (інший представницький орган трудового колективу) про потребу внести зміни до колдоговору, розпочати колективні переговори (ч. 2 ст. 10 Закону № 3356).

Друга сторона повинна розпочати колективні переговори протягом 7 днів з дня повідомлення (ч. 3 ст. 10 Закону № 3356).

Роботодавець скликає робочу комісію з представників сторін для колективних переговорів та підготовки проекту змін до колективного договору (ч. 6 ст. 10 Закону № 3356).

Осіб, які беруть участь у переговорах як представники сторін, на період переговорів та підготовки проекту увільняють від основної роботи зі збереженням середнього заробітку та включенням цього часу до трудового стажу (ст. 12 Закону № 3356).

Ухвалені рішення комісії щодо змін оформлюються протоколом, який підписує голова та секретар.

Робоча комісія готує проект колдоговору, секретар робочої комісії оформляє протокол з рішенням про схвалення проекту змін до колективного договору (ч. 8 ст. 10 Закону № 3356).

Проект колдоговору передається трудовому колективу на обговорення, проект виноситься на розгляд загальних зборів (конференції) трудового колективу, за необхідності відновлюються колективні переговори (ст. 13 Закону № 3356).

Загальні збори (конференція) трудового колективу ухвалюють рішення відкритим голосуванням. Прийняте рішення оформлюється протоколом загальних зборів (конференції).

Уповноважені представники сторін підписують зміни до колдоговору. Строк - 5 днів від моменту схвалення проекту змін загальними зборами (конференцією) (ч. 3 ст. 13 Закону № 3356).

Зміни до колдоговору набирають чинності з дня його підписання представниками сторін або з дня, зазначеного у колективному договорі (ч. 2 ст. 9 Закону № 3356).

Зміни, як і сам колективний договір, підлягають повідомній реєстрації в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2013 р. №115 (далі - Порядок № 115) «Порядок повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів».

Мета повідомної реєстрації — засвідчити автентичність примірників і копії колективного договору або змін до нього. Це дає змогу враховувати ці документи при розгляді трудових спорів, пов’язаних з виконанням сторонами зобов’язань колдоговору.

Органи, що реєструють колдоговори та зміни до них: управління соціального захисту населення районних держадміністрацій; виконавчі комітети сільських, селищних та міських рад.

Сторони колективного договору подають на повідомну реєстрацію: - зміни до  колективного договору (кількість примірників має відповідати кількості сторін договору); - копію змін до колективного договору (п. 3 Порядку № 115).

Орган реєстрації робить напис про повідомну реєстрацію на титульній або першій сторінці кожного примірника і копії, вносить відповідний запис до реєстру колективних договорів.

Строк повідомної реєстрації - 14 робочих днів з дня, наступного після надходження до органу реєстрації змін до колдоговору.

Зареєстровані примірники повертають сторонам колдоговору не пізніше наступного робочого дня після реєстрації. Копію змін до колдоговору зберігають в органі реєстрації. 

 

 

Старший інспектор Головного

Управління Державної служби

України з питань праці в Одеській області                                  І.Б.Сорокін

 

Категория: Главное управление Государственной службы Украины

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Информация
Комментировать статьи на нашем сайте возможно только в течении 15 дней со дня публикации.